Church Committees

Church committees and their members:

Baptismal   Extended Care Nursery  
Ed Robbins 2013 Linda Rash, Coordinator  728-4719  
Doug Story 2014 Judy Hendrix 2013
Randy Alley 2015 Linda Hollar 2013
Rene Alley 2015 Linda Clark 2014
Alison Carroll 2015 Peggy Wilkie 2014
    Lib Watson 2015
Beautification      
William Lefever, Co-Chair, 396-6321 2015 Financial Advisory  
Katie Lefever, Co-Chair, 396-6321 2015 Sam Canipe, Treasurer, Chair - 758-8269  
Doug Story 2015 Judy Hendrix        2013
    Camilla Armfield 2014
Benevolence   Melanie Cline 2015
Jack Greene, Chair, 850-4474 2014

Jerry Anderson

2015  
Barbara Bentley 2013 Ben Davis 2015  
Geneva Woods 2013 Vice-chair of Deacons, Wayne Hollar  
Clara Jones 2014    
George Carroll  2015 Flowers  
    Regina Houk, Chair, 381-0612  2013
Building and Grounds   Cindy Holman  2014
Robin Barnhardt, Chair 313-7531 2015 Greg Holman  2014
Mike Moody 2013 Paula Webb 2014
Jerry Greene 2014 Denise Council 2015
Russell Colvard 2014 Jimmy Council 2015
Adam Windmiller 2015 Trina Winkler 2015
       
Budget   Kitchen  
Sam Canipe - Chair  758-8269   Linda Carroll, Church Hostess  
Mack Jarvis  

Dot Land, Assistant

 
Paul Renfrow   Libby Knight, Assistant  
Roger Moss   Scottie Shaver  
Chris Ackerman   Debbie Shell  
Larry Helderman   Jean Wilcox  
Karan Hames   Flo Short  
Dottie Almond   Denise Bare  
Linda Carroll   Lib Watson  
Jerry Crump   Alma Kincaid  
    Faye Hensley  
Cemetery      
Nelson Watson, Chair, 728-7546  2013 Long-Range Planning  
Jeff Bradshaw  2013 Mary Bean 2013
Jerry Crump  2015 Bob Walker 2013
Jerry Greene  2015 Tim Alley 2014
    Bob Knight 2014
Church Vehicles   Don Austin 2015
Ted Alley 2013 Dal Cloer 2015
R. G. Wilcox 2014    
Jimmy Council 2015 Set-up & Tear Down  
Bob Parrish   Robin Barnhardt  
George Carroll   Denise Council  
    Jimmy Council  
 Lord's Supper   Guy Edwards  
Doug Colvard, Chair, 728-6150 2015 Larry Helderman  
Barbara Bentley 2013 Doug Story  
Guy Edwards 2013    
Karan Hames 2014 Sound/Video Ministry
(Non-rotating)
 
Ben Hames 2014 Paul Renfrow - Chair  
Lisa Colvard 2015 Matt Shell  
    Scott Kunkle  
Media Center Staff
(Non-rotating)
  Wayne Hollar  
Dottie Almond, Director   Scott Eller  
Lisa Annas   Doug Story  
Ruby Annas   Mark Shell  
Dot Land      
Scottie Shaver    Supply Room  
Sonya Shell    Lena Barlow  2013
     Kelly Massey  2015
Music    Debbie Shell  2015
Paul Renfrow, Director    Candy Clark  2015
Sharon Shook 2013    
Donna Summerlin 2014 Technology  
Michael Riggs 2015 Chris Aiken  
    Jonathan Almond  
Personnel   Jimmy Council  
Kevin Kirby, Chair, 496-9948 2013 Matthew Holman  
Alyson Anderson 2013 Tom Land  
Ben Hames 2014 Morris Macchia  
Celeste Price 2014 Mark Shell  
Mary Lindsay 2015 Doug Story  
Allene Jone 2015    
    Church Nominating 2012-2013
Publicity Committee   Chris Ackerman, SS Director  
Allene Jones, Chair, 728-4330 2014 Gina Kincaid  
Katie Lefever 2013 Debra Holsclaw  
Helen Beam 2014    
Cathy Hawkins 2015 Deacon Screening Committee   2012-2013
Paula Webb 2015 Jerry Greene, Chair, 728-4352  
    Larry Helderman  
    Libby Knight  
Renovations (Non-rotating)   Mary Lindsay  
Jerry Crump - Chair   Allene Jones  
David Rash   Ralph Kincaid  
Michael Riggs   Jerry Anderson  
Doug Story      
Katie Lefever      
Linda Carroll      
Emmagene Jenkins      
       
       
       
       
       
       
       
       
       
    Back to Top